logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

Důchodce před exekucemi zachránila jeho nemajetnost

zveřejněno 04. 02. 2013

Otrokovice – Muž v důchodovém věku, říkejme mu třeba pan František, byl dlouhodobě nezaměstnaný a pobíral pouze příspěvek na bydlení a životní minimum. Poté, co přinucený okolnostmi, nějaký čas pobýval na ulici, se dostal do azylového domu pro muže. Tam si na něj už posvítili exekutoři.

Nejprve ale důchodci začaly docházet upomínky za neplacení jízdenek v MHD  či za nezaplacený odpad. Dluhů a pokut měl povícero, vyhledali si jej proto soudní vykonavatelé.

„Úředníci mu ale neměli z čeho strhávat splátky, neměli ani co zabavovat. Seniora neustálé návštěvy exekutorů obtěžovaly. Nakonec jej sociální pracovníci azylového domu zkontaktovali s námi, abychom mu pomohli vyřešit jeho finanční situaci,“ popisuje případ Ondřej Prchlík, terénní pracovník Dluhového poradenství Samaritán v Otrokovicích. Tam zhodnotili jeho aktuální situaci a zjistili, že z hubeného příjmu, který muž pobírá, uhradí tak akorát pokoj v azylovém domě a zbytek investuje do jídla.

„Navíc u něj nebyla ani vidina na zlepšení. Pan František byl v důchodovém věku a měl jen základní vzdělání, navíc byl dlouhodobě bez pracovních návyků. Takého člověka už asi sotva někdo zaměstná,“ dodává Prchlík.

 

V Dluhovém poradenství Samaritán v Otrokovicích s penzistou sepsali návrh na zastavení exekuce z důvodu nemajetnosti dlužníka.

„Úředníkům jsme objasnili, že vymáhání opravdu není možné a ani nelze pokrýt náklady exekuce. V tomto směru nám exekutor vyhověl, takže všechny byly zastaveny,“ líčí postup záchrany dlužníka tamní terénní pracovník Ondřej Prchlík. Podle něj je vhodné k návrhu také připojit potvrzení ze sociálního odboru o nemajetnosti. „Sepsali jsme, že pan František pobírá v takové a takové výši sociální dávky a příspěvek na bydlení. K tomu jsme připojili potvrzení, že muž pobývá v azylovém domě a v pokoji má pouze osobní věci, oblečení a starý mobil,“ uzavírá Prchlík.

 

Jarmila Kuncová, Zlínský deník