logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

Po odchodu z dětského domova nadělal dluhy. Hrozila mu exekuce.

zveřejněno 04. 02. 2013

Otrokovice – Bez práce, bez peněz a s dluhy na krku se ocitl dvacetiletý mladík, říkejme mu třeba Filip. V osmnácti letech dostudovaný středoškolák odešel z dětského domova, chvíli se po svém protloukal životem, přičemž si nadělal dluhy: neplatil účet za mobilní telefon, odpad či pokuty za neplacení jízdného v městské hromadné dopravě.

Po nějaký čas je neřešil, pak ale skončil v Domově na půl cesty, kam mu začaly být doručovány exekuční upomínky. Mladík si nevěděl rady, jak z problémů ven a obrátil se proto na Dluhové poradenství Samaritán v Otrokovicích. „Jeho situaci jsme vyřešili tak, že jsme požádali o odklad exekucí na půl roku. Věřitelům, kteří k ní ještě nesáhli, jsme zaslali informační dopis. Žádali jsme v něm o oddálení vymáhání peněz do té doby, než si mladík najde zaměstnání,“ líčí postup terénní pracovník Samaritánu Ondřej Prchlík. Dvacetiletý Filip byl totiž nejenže bez práce, ale navíc pobíral pouze životní minimum ve výši asi tři tisíce čtyři sta korun. K tomu mu ještě příslušný sociální odbor hradil doplatek za pobyt v sociálním zařízení Domov na půl cesty, který je přechodnou stanicí pro děti, které vyjdou z dětského domova.

„U některých věřitelů jsme získali odklad vymáhání exekuce na půl roku, u jiných zase ne. Pomáhali jsme mladíkovi hledat zaměstnání. „Přemýšlel jsem také nad zastavením exekuce z důvodu nemajetnosti. Avšak exekutor má deset let na to, aby pravomocně uznanou exekuci mohl začít vykonávat.  U tak mladého člověka je ale perspektiva zlepšení finanční situace. Je to hodně dlouhá doba, aby se dostal do lepších peněžních podmínek,“ vysvětluje Prchlík.

Případ Filipa ale nakonec skončil dobře. Našel si práci a s věřiteli se domluvil na srážkách z příjmu.

 

Jarmila Kuncová, Zlínský deník