logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

V manželství si vzal úvěr, pak zmizel

zveřejněno 04. 02. 2013

 

Otrokovice – Paní, říkejme jí třeba Martina, je rozvedená a právě pobývá se svým jedním dítětem na mateřské dovolené, do jejíhož ukončení zbývá tak půl roku. Pak se hodlá vrátit do práce. Samoživitelku ale jednoho dne překvapí exekutor klepající na dveře jejího bytu, který po ní požaduje uhrazení dluhu ve výši asi sto dvacet šest tisíc korun za jejího manžela. Jinak prý je nucen přistoupit k exekuci jejího majetku.

Paní Martina je však už nějakou dobu rozvedená a doposud žila v přesvědčení, že exmanžel řádně platí dluh ještě z doby jejich manželství a splácení dle podepsané smlouvy s ní nikterak nesouvisí. Vzal si totiž úvěr na zhruba sto padesát tisíc korun. Ovšem po rozvodu se odstěhoval neznámo kam a ani jeho bývalá žena netuší, kde by mohl být.

„Opak je ale pravdou. Dluhy vzniklé za doby manželství jsou společným majetkem a nezanikají ani po rozvodu. Zákon říká, že je jedno, kdo částku bude hradit a v jaké míře. Jeden z manželů nebo oba musejí platit,“ říká k problému, do které se paní Martina dostala, Ondřej Prchlík, terénní pracovník Dluhového poradenství Samaritán. Právě na něj se samoživitelka obrací v nelehké situaci o pomoc.

Exekutor si to při vymáhání dluhu namířil do bytu ženy najisto. Úředníci se totiž nemohli jejího exmanžela dopátrat - nikdo o něm nevěděl. Zato matka se nacházela na pevně dané adrese a měla jasný příjem od České správy sociálního zabezpečení. Přikázat měsíční srážky z jejího bídného příjmu se mu nepodařilo. Patřičné úřady navíc vydaly rozhodnutí, že v případě samoživitelky nemají co srážet. Nebylo proto vyhnutí, exekutor se chystal přistoupit k zabavení majetku. V té době jí už ale začíná pomáhat Samaritán.

„Sepsali jsme návrh na odklad exekuce. Pověřeného exekutora jsme informovali o tom, že žena se nachází v přechodné situaci, která neumožňuje hradit exekuci. Do této situace se nedostala vlastní vinou, což je právě případ mateřské. V návrhu jsme žádali o odklad výkonu exekuce do doby, než se situace zlepší,“ líčí postup, kterým ženu vytahovali z potíží, terénní pracovník Samaritánu Ondřej Prchlík. Platební neschopnost úředníci umožnili do dne, než samoživitelka opět nastoupí do práce a začne si vydělávat. „U paní bylo hlavním cílem zabránit tomu, aby nedošlo k zabavení majetku a věcí, které potřebuje už kvůli péči o miminko,“ vysvětluje Prchlík.

Během procesu se samoživitelkou úředníci navíc zjistili, že její exmanžel neplatí výživné na dítě. „Navrhl jsem jí proto, ať podá trestní oznámení na policii kvůli neplacení výživného. Je to totiž trestný čin, za který  hrozí i trest odnětí svobody,“ podotýká terénní pracovník. Paní Martina tak učinila a podala trestní oznámení. Exekutor to přijal s tím, že půl roku počká s výkonem exekuce a pak bude požadovat srážky z příjmu. „Bylo to jen částečné vítězství. V tomto případě lze na určitou dobu výkon exekuce přerušit,“ uzavírá Prchlík.

 

Jarmila Kuncová, Zlínský deník