logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

internetová dluhová poradna rodinné finance

dotazy, které jsme již zodpověděli

Darování nemovitosti nezletiletému synu

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodinného domu, který chceme darovat našemu nezletilému synu. Máme momentálně na sebe psané dva rodinné domy a jednu rozestavěnou stavbu, všechno v SJM, v jednom bydlíme a v druhém bydlí rodiče manželky. Dům ve kterém bydlíme a rozestavěná stavba jsou zatíženy hypotékou. Z obavy možnosti v případě nesplácení a následné exekuce se chci zeptat, když rodinný dům, ve kterém bydlí rodiče manželky darujeme svému nezletilému synu, se tím stane nedotknutelný v případě možné exekuce na náš zbývající majetek. Děkuji.

odpověď

Dobrý den,

pokud převedete svou nemovitost, která neslouží jako předmět zajištění Vašich závazků, na svého nezletilého syna, bude takováto nemovitost nepostižitelná skrze Vaši případnou exekuci, neboť exekucí je postižitelný pouze majetek dlužníka anebo majetek spadající do společného jmění manželů.

Avšak je nutné dodat, že je vhodné, aby tento převod majetku byl proveden v době, kdy nemáte problémy se splácením svých závazků, či Vám nehrozí uvalení exekuce na Vaši osobu. V opačném případě by mohl příslušný věřitel celý převod napadnout a to z důvodu toho, že by jej považoval za účelové odklonění majetku, kterým dochází ke krácení věřitele.  

12. 9. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.

šipka poslat dotaz