logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

internetová dluhová poradna

dotazy, které jsme již zodpověděli

exekuce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,bydlím více jak 3 roky u přítele,ale nejsem trvale hlášena na jeho bydlišti. Dne 27.3.2014 přišel exekutor a nalepil na dveře oznámení na exekuci na mé jméno,jelikož jsme oba byly v zaměstnání.Vše co je v bytě je přítele,já mám jen počítač. Přítel volal na číslo které bylo na té výzvě a chtěl vědět o co jde.Exekutor mu řekl že mou adresu získal na úřadu práce a že může i na jeho majetek.Ale vůbec se nezeptal,jestli jsme ten majetek získaly spolu nebo už před mím nebo jestli jej získal sámi před mím nastěhováním.Nezajímaly ho informace o soukromém majetku přítele ani mém nepřihlášení k trvalému pobytu na jeho adrese.Pouze mu zdělil informace které získal od úřadu práce kde jsem byla v té inkriminované době hlášena. Prosím o radu jak se zachovat aby přítel nepřišel o majetek.Děkuji za odpověd Krsková

odpověď

Dobrý den,

v případě, že soudní exekutor zabaví skrze Vaši exekuci i majetek patřící Vašemu příteli, může se Váš přítel proti tomuto postupu soudního exekutora bránit podáním návrhu na vyškrtnutí jeho věcí ze soupisu dané exekuce. V daném návrhu musí zejména uvést, u kterých věcí přesně žádá o jejich vyškrtnutí ze soupisu dané exekuce. Dále, že žádá o jejich vyškrtnutí z důvodu toho, že dané věci nepatří dlužníkovi, ale jsou majetkem jeho osoby. K danému návrhu také musí Váš přítel připojit dokumentaci prokazující jeho vlastnictví k daným věcem, např. kupní smlouvy, faktury a účtenky na jeho jméno apod.

Návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu exekuce se zasílá na příslušný exekutorský úřad. V případě, že soudní exekutor návrh neuzná a věci ze soupisu exekuce nevyškrtne, má Váš přítel ještě možnost do 30 dnů od zamítnutí daného návrhu podat k exekučnímu soudu Vylučovací žalobu na jeho majetek, který byl zabaven skrze Vaši exekuci. K vylučovací žalobě je opět nutné připojit dokumentaci prokazující jeho vlastnictví k daným věcem.

16. 5. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Exekuce a zablokovany ucet

Dobry den.Chcela by sem se zeptat.Dnes jsem zistila,ze mam zablokovany ucet od exekutora.Castka 22.500kc.Jenze me nepřišel zadny dopis ze soudu a nic takovyho.Chci se zeptat jestli mam narok na minimalni mzdu.Sem na mateřské dovolené a poberam do 6mesice 7600kc a potom budu pobirat 3800kc.Mam 2deti.Muze my brat vsechny peníze?A ještě se chci zeptat pritelovi chodi vyplata na muj ucet kdyby mu tam přišli peníze vrati mu je exekutor?Kdyz nejsme manzele nemuzu nijak sáhnout na jeho plat?On je ted v insolvencnom zřízení.Dekuji za odpověď.S pozdravem Simona

odpověď

Dobrý den,

doporučil bych Vám i Vašemu příteli si u svých plátců Vašich příjmů zažádat o změnu formy výplaty Vašich finančních prostředků a to buď to prostřednictvím poštovní složenky, nebo si je nechat zasílat na bankovní účet osoby, ke které máte důvěru, že Vám poté Vaše finance předá v hotovosti, např. na účet rodičů, sourozenců apod., neboť soudní exekutor smí výkonem exekuce postihovat pouze bankovní účet patřící dlužníkovi, nebo jeho zákonnému manželovi či manželce.

16. 5. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Deponovaný účet

Dobrý den, obracim se na Vás s dotazem , komu budou vyplaceny peníze z deponovaného účtu?Od února 2013 až do července 2013 mi byly prováděny srážky ze mzdy na základě exekutorského příkazu, od srpna 2013 mi na základě insolvenčního jednání , mi byly převedeny srážky na deponovaný účet k zaměstnavateli, na mzdové účtárně mi bylo sděleno, že po schválení insolvenčního oddlužení mi peníze budou převedeny na účet, .Minulý týden mi bylo Krajským soudem oddlužení schváleno, ale insolvenční správce mi sdělil, že peníze z deponovaného účtu mi nepošlou, že mi nenáleží, ani mi nedokázal říci komu budou peníze vyplaceny .Protože náklady s pojené s podáním insolvenčního návrhu byly pro mě nákladne , vypůjčila jsem si peníze od sestry a ubezpečila jí tim, že jí to vrátim z peněz, které mi budou z deponovaného účtu vyplaceny.Má insolvenční správce právo tyto peníze nevyplatit, nebo se s ním můžu domluvit, aby mi alespoň částku vypůjčenou od sestry vrátil na účet? Děkuji Renata

odpověď

Dobrý den,

daná deponovaná částka Vám měla být po vydání rozhodnutí o Vašem úpadku a schválení Vašeho oddlužení vyplacena.

Doporučil bych Vám, abyste se v celé věci obrátila na Krajský soud, u kterého mate vedené své insolvenční řízení, a to formou námitky vůči postupu Vašeho insolvenčního správce. V dané námitce popište soudu celou nastalou situaci a požádejte jej o sjednání nápravy.

16. 5. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

koupě nemovitostí

Dobry den, chtěl bych se informovat, mam exekuci nevlastním žadny nmajetek majetek a tak mi exekutor nema co zabavit, žijí z přitelkiní z kterou mam dvě dětí 2 3 roky, přítelkině ma taky exekucí , a rovněž nevlastní žadny majetek k zabavení, mame ale zajem koupit starší rodiny dum, ktery by byl psan nebo-li koupen na naše nezletile dětí pokud to je možné?, a v připadě že ano zda by bylo možné tuto nemovitost uživat a v jakem rozsahu jaka by na tento připad kdy by nehnutelnost vlastnílo nezletíle díte spadala obmezení v uživaní, po připadě podnikani na pozemku tohto majetku ve vlastníctví nezletilích osob, byl by exekutor opravněn k obmezení vlastníckych prav? děkují za odpověd

odpověď

Dobrý den,

v případě, že chcete, aby se vlastníkem zakoupené nemovitosti stalo Vaše nezletilé dítě, je nutné, aby takovýto úkon povolil soud. Tedy je nutné podat na soud žádost o povolení a schválení právního úkonu za nezletilé dítě. K dané žádosti je nutné doložit i případnou kupní smlouvu, prostřednictvím jejího uzavření by se nezletilé dítě stalo vlastníkem dané nemovitosti. Soud také může zajímat, jakým způsobem a z jakých finančním prostředků bude případná koupě hrazena, tj. původ peněz.

Pokud Vy i Váš přítel máte na svou osobu vedenou exekuci, nelze koupi dané nemovitosti financovat z Vašich finančních prostředků, neboť byste se tak dopustili krácení věřitele. Lze tedy danou nemovitost pořídit pro Vaše dítě z jiného než z Vašeho zdroje, např. z finančních prostředků Vašich prarodičů apod. Avšak jak výše uvádím, aby se majitelem dané nemovitosti mohlo stát nezletilé dítě, musí s tím souhlasit soud.

Stejně tak tomu je i v případě, že byste chtěli daný pozemek užívat k podnikání. Opět by zde musela být podána na soud žádost o schválení daného právního úkonu za nezletilého, tj. aby dané dítě jako vlastník povolil provozovat na daném pozemku živnost.  

23. 5. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

stary dluh

dobrý den minuly tyden mi prisla exekuce kterabyla na zacatku 1000kč ktera je z roku 2002coz je 12let zpatky a ted se dělá 8000kč..za celou tu dobu mi neprislo zadne upozorneni..je to mozne aby to ted chteli pome exekučně vymáhat po tolika letech a bez upozorneni ?dekuji

odpověď

Dobrý den,

doba trvání výkonu exekuce, není nijak omezena. Pouze je upravena doba, do kdy leze podat návrh na vyhlášení exekuce na základě pravomocného rozhodnutí z předcházejícího nalézacího řízení. Pokud soud oprávněné straně v nalézacím řízení uzná její nárok na úhradu dlužné částky pravomocným soudním rozhodnutím, pak poté má oprávněná strana 10 let od nabytí právní moci daného soudního rozhodnutí z nalézacího řízení, aby si podala návrh na vyhlášení exekuce. V případě, že tak oprávněná strana učiní, soud vydá usnesení o vyhlášení exekuce a to na základě daného pravomocného soudního rozhodnutí z předcházejícího nalézacího řízení. Poté již samotný výkon exekuce není nijak časově limitován.   

16. 5. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.

šipka poslat dotaz