logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

internetová dluhová poradna

dotazy, které jsme již zodpověděli

Exekuce

Dobrý den, mám už několik let exekuci na plat. Nejdříve mi přišla exekuce na plat a na konto a já se nedostala nějakou dobu k penězům a tím jsem si udělala další exekuce další. Vše se splácí už několik let exekucí z platu. Dostávám tedy cca 8000. Jenže teď přišla exekuce i manželovi ze zdravotní pojišťovny, že dluží 240000. Bere tedy také kolem 8000. Je Nějaká možnost jak tuto exekuci zmírnit či odpusti? 16000 v nájemním bytě je sebevražda pro oba. Děkuji

odpověď

Dobrý den,

doporučila bych Vám, abyste se s manželem pokusili o osobní oddlužení, které by pro Vás mohlo být řešením.

S pozdravem

28. 8. 2017 odpověděl/a: Bc. Kristýna Jehličková,

vrácení

Dobrý den chci se zeptat jak postupovat byla li zabavena věc ve vlastnictví jiného člověka,člověku který je v exekuci?Děkuji Jiřík

odpověď

Dobrý den,

doporučovala bych majiteli věci, která byla sepsána do soupisu mobilární exekuce, aby napsal Žádost o vyjmutí věci ze soupisu mobiliární exekuce. Tuto žádost je potřeba zaslat na daný exekutorský úřad a to ve 3 vyhotoveních. V této žádosti musí majitel věci uvést důkaz, že zabavená věc je v jeho vlastnictví a to např. účtenkou, svědectvím, datovanou fotografií… Formulář na sepsání této Žádosti je lehce dohledatelný na internetu.

S pozdravem 

28. 8. 2017 odpověděl/a: Bc. Kristýna Jehličková,

snížení srážek z příjmu

Dobrý den,potřebovala bych poradit jak napsat žádost ó snížení srážek z příjmu na placení oddlužení, které nám bylo s manželem soudně schváleno.Bohužel firma,která nám vypracovávala návrh nám zapomněla říci dosti podstatnou věc a to je,že jsme si měli zažádat ó snížení splátek hned při podání návrhu na oddlužení.Nyní chceme zpětně o toto snížení splátek zažádat,ale potřebujeme poradit jak takovou žádost formulovat a co vše by měla obsahovat.Sotva zaplatíme nájem a ještě máme děti na které nám už nezbývá místo finance. Děkujeme za radu,jsme v těžké situaci a budeme vděčni za jakoukoli radu.

odpověď

Dobrý den,

co se týče snížení splátek v osobním oddlužení, tak se obávám, že již není ve Vašem případě prostor pro toto snížení, jelikož jste tak měli s manželem učinit již při vypracovávání insolvenčního návrhu. Je na to speciální kolonka přímo v daném formuláři. I tak se však můžete pokusit požádat přímo insolvenční soud o toto snížení. V této žádosti uveďte přesné a podrobné důvody, které Vás tomuto vedou. V kopii zašlete i svému insolvenčnímu správci.

S pozdravem

28. 8. 2017 odpověděl/a: Bc. Kristýna Jehličková,

prosba

Dobrý den, mám schválenou insolvenci a měla by letos končit. Nebudu mít zaplaceno bohužel vše, ale více jak polovinu ano. Slyšela jsem, že je potřeba požádat soud o odpuštění zbytku dluhů. Chci se Vás zeptat jak takový návrh má vypadat a jaké má mít náležitosti? Nebo kdo by mi ten návrh vyhotovil a kdy ho musím k soudu podat? Předem moc děkuji za pomoc a radu

odpověď

Dobrý den,

o odpuštění zbytků dluhů ve většině případů žádá insolvenční správce, z tohoto důvodu bych Vám doporučila, abyste se tedy dohodla přímo s ním, zda tak učiní i ve Vašem případě.

S pozdravem

28. 8. 2017 odpověděl/a: Bc. Kristýna Jehličková,

Exekuce po nepatrném konkurzu

Dobrý den, díky své hlouposti a důvěře jsem se dostala do kolotoče dluhů. Má matka se hodně zadlužila a já se nechala přemluvit k pomoci. Byla jsem si nucena vzít půjčku u jedné nebankovní společnosti, s tím, že má matka bude vše hradit. Bohužel se tak nestalo. Byla na mě uvalena exekuce (v roce 2011) a jelikož jsem měla majetek, tak na mě společnost uvalila nepatrný konkurz. Byla to ta společnost, co na mě uvalila exekuci. Vzhledem k tomu, že si má matka na mě vzala další věci (telefonní služby, internet, pojištění) bylo nakonec přihlášených věřitelů více. Byl mi prodán veškerý majetek, a z výtěžku byla uspokojena většina dluhu. Po ukončení konkurzu (2015) se exekutor opět ozval. Posílala jsem u veškerou dokumentaci s rozhodnutím a rozpisem splátek, co bylo komu posláno, a tak nějak jsem čekala, že se můj dluh alespoň o něco sníží, vzhledem, k tomu že byla uspokojena většina dlužné částky. Bohužel exekutor na nic nereaguje, jen jednou za rok pošle dotaz zaměstnavateli, kdy mi začnou srážet peníze ze mzdy. Nyní se mi sráží exekuce, které přišly dříve. I když mi exekutor někdy začne srážky ze mzdy provádět (asi za 3 roky) není naděje, že celý dluh v podstatě znovu zaplatím. Na insolvenci bohužel se svým příjmem nedosáhnu. Nevím, co mám dělat. Je nějaké naděje? Exekutor v podstatě za celou dobu vymáhání nedostal ani korunu.Nechci se své odpovědnosti vyhýbat. Ale nevím, co dál.

odpověď

Dobrý den,

v prvé řadě bych Vám doporučila, abyste se více nezadlužovala, jelikož to, že jste si brala na sebe závazky pro někoho jiného a sama jste jim nebyla schopná dostát, by mohlo být považováno za určitých okolností jako pokus o finanční podvod. Věřitelé měli určitě důvod, proč Vaší matce půjčku neposkytli, a to z toho důvodu, že zřejmě nemá dostatečný příjem k splácení závazků.

Dále bych Vám doporučila, abyste se pokusila navýšit příjem, a to prostřednictvím práce na dohodu aj… a to tak, abyste splňovala podmínky pro oddlužení. Popřípadě se můžete pokusit dohodnout s někým z rodiny, zda by Vám neposkytl dar ve formě financí a tím Vám vypomohl k tomu, abyste splnila podmínky pro oddlužení.

Rovněž bych Vám doporučila, abyste na každou splátku dluhu připsala poznámku, že se jedná o úhradu jistiny dluhu. Tzn. že čím menší bude jistina dluhu (základní dluh), tím menší budou náklady exekuce... Na daný exekutorský úřad rovněž napište doporučený dopis, že si přejete a projevujete tak svoji vůli, aby každá splátka byla přednostně použita na úhradu jistiny dluhu. Nezapomeňte v tomto dopise uvést číslo exekuce, kdo je věřitel a kdo je povinný…

 S pozdravem                                                                                     

28. 8. 2017 odpověděl/a: Bc. Kristýna Jehličková,

Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.

šipka poslat dotaz