logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

internetová dluhová poradna

dotazy, které jsme již zodpověděli

Exekuční srážky ze mzdy

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možné dělat něco v případe, že mám exekuci na plat, ale úroky jsou tak velké, že i když mi mesicne strhávaji 2.500,- Kč a ještě sám posílám 2.000,-Kč, částka se díky úrokům neměni. I přes to, že měsíčne splacim 4500,- nikdy to nebudu schopen zaplatit, díky úrokům, který neustále naskakují. Dá se s tím něco dělat? Poraďte mi prosím. Děkuji.

odpověď

Dobrý den,

pokud by jste měl více věřitelů tzn. více dluhů, mohl by jste se pokusit o osobní oddlužení. Bližší informace o tom , zda tyto podmínky splňujete by Vám určitě sdělila nějaká bezplatná dluhová poradna ve Vašem okolí. 

S pozdravem

02. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

splácení dluhu

Dlužím finančnímu úřadu od r. 1994 a již několik let dobrovolně bez výzvy posílám na umoření dluhu pravidelně 1.000 Kč měsíčně (na víc nemám). Nyní po mně FÚ žádá provedení úhrady zbytku dluhu (225.000Kč) ve dvanácti splátkách jinak mi prý nechá v dražbě prodat rodinný dům. Slyšel jsem, že jde jen o vyhrožování, že mne nemůže poslat do exekuce protože dlouhodobě splácím a že nátlak na mne činí z toho důvodu, že dluh je po 20 letech u FÚ promlčen. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den

obávám se, že máte bohužel mylné informace, ale pokud dluh pravidelně hradíte tak není možné, aby byl promlčen. K dalšímu Vašemu dotazu, co se týče exekuce na Váš dům tak v možnostech FÚ je, aby Vám dům v exekuci prodala.

S pozdravem

02. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

členská práva a výpověd

dobrý den,chtěla bych se informovat, byla nařízena exekuce 2009,která byla odložena a následně zcela zrušena pro neplatnost. Exekutor postihl členská práva k družstevnímu bytu,následně práva bytové družstvo i přes odklad exekuce prý vyplatilo Vránovi,a nás neupozornilo na tento stav,v roce 2012 až 2014 byla exekuce zcela zastavena soudem,družstvo bylo upozorněno avšak v roce 2016 nám poslalo výpověd z bytu,že nejsme členy tedy členská práva neobnovilo aníž by nás upozornilo,jak se máme bránit v byte bydlíme 40 let měnili jsme okna což nás stálo 50 000,-kč je možné si stěžovat a výpověd zrušit pro neplatnost,žádné upozornění z družstva nepřišlo. Děkuji Eva

odpověď

Dobrý den

doporučovala bych Vám, aby jste se obrátili např. na Sdružení nájemníků SON, kde Vám určitě s Vaší záležitostí podrobněji vypomohou.

S pozdravem 

02. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Exekuce

Dobrý den, dostala jsem se do situace, kdy splácím bankovní půjčku, kterou bych zvládla, ale musela jsem si připůjčit ještě nebankovní půjčky se splatností do konce měsíce nebo doplacení dlužné částky. Teď nestíhám prodlužovat ani splácet a nevím, jak ze situace ven. Chtěla bych se zeptat jestli by to šlo nějak pozastavit nebo sloučit, nebo nevím co dělat?

odpověď

Dobrý den

pokud nestíháte splácet půjčky, ale máte příjem, možná by bylo ve Vašem případě vhodné zajímat se o institut osobníhho oddlužení.

S pozdravem.

01. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Exekuce, výše dluhu

Dobrý den, já sama osobně žádné dluhy nemám, ale manžel ano. Ve svazku manželském jsme od července loňského roku, všechny dluhy a exekuce měl manžel před uzavřením sňatku, ale exekutoři obstavili můj účet u peněžního ústavu a i vozidlo. Manželovi dluhy jsou v cca 1.300.000,-, svůj vlastní majetek nemá, pracuje na hlavní pracovní poměr a jeho čistý příjem dělá zhruba 20.000,-. Má dvě vyživovací povinnosti, přičemž na jednu má soudem určené výživné ve výši 3.000,-. Chci se zeptat, zda může manžel podat návrh na oddlužnění sám, beze mě, a pokud ano, dají mi pak exekutoři "pokoj"? Zjišťovali jsme už nějaké informace, kvůli tomu, zda manželovi vůbec stačí jeho měsíční plat, zjistili jsme, že by potřeboval od někoho pravidelný měsíční peněžitý dar, který by byl ověřen u notáře. Jeho matka by byla ochotna, ta dluhy též nemá. Potom se chci zeptat, jak to je v případě že manželovi oddlužnění povolili a manžel po dobu pěti let řádné splácel ale zaplatit jen těch 30%, jaký je poté postup, platí dále do splacení celkové dlužné částky? Děkuji

odpověď

Dobrý den,

co se týče vyživovací povinnosti Vašeho manžela, tak je potřeba započítat i to, že má Váš manžel mimo svých dětí vyživovací povinnost i k Vám, jako manželce. Rovněž je potřeba počítat s odměnou insolvenčnímu správci a to 1 100 Kč/měsíčně. K těmto výpočtům by Vám mohla orientačně posloužit onlline kalkulačka na internetových stránkách isir.

Co se týče oddlužení pouze Vašeho manžela, tak pokud Vy sama žádné dluhy nemáte a máte majetek např. byt...bylo by pro Vás velkou nevýhodou jít do osobního oddlužení společně s Vaším manželem, jelikož by se i Váš majetek a to např. domek získaný darem anebo dědictvím, stal součástí SJM a zároveň všechny dluhy Vašeho manžela by se staly rovněž součástí SJM a tedy i Vašimi.

K dalšímu Vašemu dotazu, pokud na nějakémm dluhu Vašeho manžela figurujete jako spoludlužník anebo spoluručitel může jej po Vás věřitel vymáhat souběžně s tím, že bude uspokojovaný v rámci osobního oddlužení Vašeho manžela.

Co se týče darovací smlouvy tak postačí, pokud podpisy na této smlouvě budou ověřeny na České poště a to za 30 Kč/jeden podpis.

K poslednímu, poté, co Váš manžel podstoupí úspěšně celý proces osobního oddlužení a splní podmínku alespoň 30 %, požádá soud o prominutí zbytku svých dluhů. Soud tomu vyhoví a zbylé závazky Vašeho manžela sice nezaniknou, ale už nebudou vymyhatelné. Tyto žádosti většinou dlužník řeší již se svým insolvenčním správcem, ale je to vždy povinnost dlužníka o toto prominutí požádat insolvenční soud, ne jeho insolvenčního správce, i když to ve většině případů dlužníkům připomínají a pomáhají jim s tím. Jen ještě pro upřesnění, co se týče 30% úhrady závazků ze strany dlužníka, tak je to pouze minimum 30 %, pokud dlužník bude schopen ze svého příjmu uhradit třeba 80% někdy i 100%, tak je uhradí. Nikdy však více jak 100% svých dluhů.

 Spozdravem

 

 

01. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.

šipka poslat dotaz