logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

Jak to bylo v Charitě Otrokovice s Dluhovým poradenstvím Samaritán

zveřejněno 13. 01. 2022

Dluhové poradenství Samaritán je nejmladší služba Charity Otrokovice, i přes to má za sebou více jak 10 let existence. Co stálo za vznikem služby? V některých službách se pracovníci stále častěji setkávali s potřebami klientů řešit jejich dluhy, neměli ovšem na tak složitou oblast potřebnou odbornost. Avšak zadlužeností klientů bylo třeba se zabývat, protože je to brzdilo v řešení dalších problémů. Kvůli svým dluhům nechtěli ani pracovat, protože měli pocit, že jim z výplaty nic nezbyde. Bez dostatečného příjmu si ale nemohli hledat další bydlení.

„To, že o službu bude zájem, jsme předpokládali. A také se nám to potvrdilo, klienti se začali ozývat ihned po otevření služby. Takto velký zájem o pomoc kladl velké nároky na odbornost našich pracovníků. Díky jejich šikovnosti, zodpovědnosti, vzdělání a novým zkušenostem si služba vybudovala velmi dobré jméno. Za více jak deset let jsme pomohli stovkám klientů,“ uvedl Tomáš Bernatík, který jako vedoucí střediska Samaritán – služby pro lidi bez domova službu zakládal.

„Z počátku jsme poskytovali službu terénní formou. Hned první případ, co jsem řešila, byla velká zadluženost rodiny se čtyřmi dětmi, hypotékou a nemovitostí, kdy nejvhodnější bylo podat insolvenční návrh. Situaci se podařilo vyřešit ku prospěchu klientů a ti o dům nepřišli. Tím jsem do práce skočila rovnýma nohama,“ zavzpomínala sociální pracovnice Jitka Švajdová, která pracuje ve službě již od jejího zrodu v roce 2010.

Dalším významným milníkem při poskytování služby byla možnost začít podávat návrhy na povolení oddlužení. Se změnou v legislativě přišla povinnost udělat si v roce 2018 akreditaci u Ministerstva spravedlnosti.

„Postupem času se změnila legislativa i potřeby klientů. Řešení jsou dostupnější, za to případy klientů stále složitější. Čím dál častěji se setkáváme s nekalostmi na klientech. Jsme tak často jediní, kterým po různých zkušenostech ještě důvěřují, a toho si moc vážíme. Také nás velmi těší, když se nám podaří složité případy, a nejen ty, vyřešit. Bohužel, je to mnohdy běh i na několik let, neboť spletitá soudní řízení, nemůžeme nikterak časově ovlivnit“ doplnila Jitka Švajdová.

V současné době má služba, také díky projektu Samaritán poradí s dluhy, financovaného z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a rozpočtu ČR, tři sociální pracovníky na plný úvazek.

Kanceláře Dluhového poradenství Samaritán: tř. T. Bati 1255, Otrokovice a Bří. Jaroňků 6989, Zlín.

Více informací o službě naleznete zde: www.otrokovice.charita.cz.